Lassan vége a paradicsomszezonnak így ideje biztosítani a jövő generációt. Most érdemes azoknak a paradicsomoknak a magjait eltenni, amelyek legjobban beváltak.
Nekem idén három fajta is nagy örömöt okozott (hála muskotály küvének a magokért), így ezekből mindenképpen szeretnék jövőre is ültetni. Az egyik „bolgár Góliát”, aminek nevéhez méltón, óriási félkilós termései húsosak és lédúsak is egyben, az ízük meg maga A PARADICSOM. Szószba, salátának vagy csak úgy magában egyaránt kiváló, még egy egyszerű vajaskenyeret is képes másik dimenzióba helyezni.
A másik a „San marzano”, ami húsos állagával és kellemes zamatával kiváló alapja az olasz tésztaszószoknak.
A harmadik kedvenc a „Marmande”, aki hatalmas 30-50 dekás terméseket hozott és az ízük egyenesen mennyei, finom lédús és édes, tele intenzív ízekkel.
Jövőre ez a három lesz az alap a kertben, amik mellé azért majd újabb fajtákat is kipróbálok természetesen.
A magokhoz kiválasztok minden fajtából egy-egy teljesen érett, egészséges és hibátlan példányt és felvágom. Kikaparom a magjait majd egy finom szűrőbe téve a csap alatt átmosom, hogy csak a magok maradjanak. Alaposan lecsöpögtetem és egy kiterített gézlapra vagy itatóspapírra (lehet papírtányért is használni), szétterítem egy rétegben. Pár napig szárítom, majd kis papírtasakokba teszem (ne felejtsük el felcímkézni, fajta/dátum) a száraz magokat amiket egy vákuumos géppel lefóliázok (ez nem feltétlenül szükséges). Jövő februárig-márciusig hűvös, sötét, fénytől védett helyen tartom...
Ezen kívül, az itt leírtak szerint is eljárhatunk.
Remélem Küvé közvetítésével megtalál az "ökörszív" magja is.
VálaszTörlésMit csinálsz a zöld paradicsomokkal? Kicsit félek a savanyításától, mert azt olvastam, fejfájást okozó anyag van benne.
VálaszTörlésViszont nekem csak zöldek vannak...
benikuty
VálaszTörlésremélem. jövőre szívesen kipróbálnám azt is...
saját levében
én valószínüleg chutneyt fogok készíteni a zöldekből, vagy lekvárt. nem hallottam még hogy fejfájást okozna, de hál'istennek én nem is vagyok fejfájós...