Még mindig a befőzési szezonban vagyunk, bár már inkább a vége felé. Leszedtem a kertben az utolsó cukkinikat, akadt még pár padlizsán is valamint egy újabb adag a paradicsomokból, egy nagy cserépnyi bazsalikom stb... minden adott volt egy nagyobb adag sült zöldséges paradicsomszószhoz amit eltehetek a ridegebb téli napokra.
. 2,4 kg. paradicsom
. 60 dkg. cukkinis
. 40 dkg. padlizsán
. 2 fej hagyma
. 7-8 gerezd fokhagyma
. 2 kisebb chili
. 1 tk. oregáno
. 1 tk. frissen őrölt bors
. 1 ek. cukor
. 2 tk. só
. egy kis ág friss rozmaring
. egy nagy csokor friss bazsalikom
. olívaolaj
Előkészületek:
A cukkinit és a padlizsánt kisebb, kb. két-három centis kockákra vágom, a paradicsomot forróvízbe mártom, leszedem a háját, és szintén felkockázom akkorára mint a többi zöldségeket.
A felkockázott paradicsomból félreteszek úgy 40 dekányit egy külön tálba, a többit botmixerrel pürésítem (nem kell teljesen simára).
Megpucolom a hagymákat, az egyiket apróra vágom, a másikat meghagyom egészben.
Elkészítés:
1. Egy wokban olajat forrósítok és hirtelen kisütve a padlizsánkockákat az apróra vágott hagymával együtt aranybarnára pirítom, majd egy tálban félreteszem a felhasználásig.
2. A cukkinit is megpirítom, rátépkedve a friss rozmaringot és egy csipet sót szórva rá. Ezt is félreteszem.
3. Egy nagy lábosba öntök fél deci olívaolajat, ráreszelem a fokhagymákat, rámorzsolom az oregánót és felforrósítom.
4. Mikor a fokhagyma elkezd pirulni, hozzáöntöm a leturmixolt paradicsomot, sózom, borsozom, cukrozom, hozzáadom az apróra vágott chilit beledobok egy hagymát egészben és felforralom. Forrás után, közepesnél alacsonyabb fokozaton (kerámialap: 4/9), lassan rotyogva főzöm másfél óráig, míg kb. kétharmadára nem sűrűsödik a szósz.
5. Hozzáadom a paradicsomhoz a sült zöldségeket és a paradicsomkockákat, és még 30 percen át főzöm lassú tűzön. Megkóstolom, és ha kell utánaízesítek még.
6. Ezután lekapcsolom alatta a tűzhelyet és belekeverem az apróra vágott bazsalikomot, majd tiszta, kifőzött üvegekbe töltöm, és egy kevés olívaolajat öntök a tetejére. Szorosan lezárom és fejtetőre állítva, egy takaróba tekerve hagyom lassan lehűlni minimum két napig.
Ehhez a szószhoz már semmit nem kell hozzátenni, csak kifőzni egy adag tésztát, rá a felmelegített szósz, meg egy maréknyi reszelt parmezán és máris kész is a remek nyári étel, akár a tél közepén is.
Az üvegeket és a fedőket célszerű forrásban lévő vízben kifőzni. A tiszta üvegben, megfelelően eltett szósz évekig is elállhat...
Végre valami útbaigazítás, hogy is tudnék tartósítani télre, ha nem szeretnék semmilyen adalékanyagot használni. Jövőre már nekem is terem paradicsom, idén a költözés miatt csak a szigeten tudtam nevelgetni pár tövet.
VálaszTörlésNagyon szeretem a blogodat, köszönet érte:)
Toma, ez valami szuper! Kár, hogy eddig még nem tudtam magam rávenni a befőzésre. Gőzöm sincs, hogy miért?! De ezt a receptet észben tartom, és ha mégis nekidurálom magam lesz egy pár üveggel!!:))
VálaszTörlésérdemes egy kis nyarat az üvegekbe zárni (főleg, hogy saját termések), milyen jó lesz majd a téli hideg napokon kibontani:)) tegnap lecsót tettem el az utolsó paprikákból-paradicsomokból. később lesz poszt is...
VálaszTörlésÚj lakásba költöztem, tavasszal már tudok vetni az erkélyen, a konyhaablakban nem terem elég bazsalikom, viszont a blogod azonnal ment a kedvencekbe!
VálaszTörlésMost visszaolvasok a postok közt, hátha találok még kedvemre valót!
Köszönet, Toma!
Hakkai
kai, biztos találsz még kedvedre valót, csak nézz körül a blogon:)
VálaszTörlésMegtettem, találtam, nem is egyet :)
VálaszTörlésKedves Toma! Nagyon szuper a recept, már 3 éve gyártom nyáron, amennyit csak bírok, ahogy a kert adja az alapanyagot :)
VálaszTörlésImádjuk :))) Annyit tennék még hozzá, hogy amikor kifőztem a tésztát és összekevertem, akkor bedobom tepsibe, úgy szórom rá a reszelt sajtot és jó ropogósra megsütöm a sütőben. Annyira finom :))) Hálás köszönet :)