Az egyik legjobb mód, hogy a lazacot egy kicsit tovább eltarthassuk, hogy gravlaxot csinálunk belőle. A gravlax egy nagyon egyszerű, sós-cukros pácolási mód, amit Skandináviában alkalmaznak ízesítésre és tartósításra. Mikor megkaptam a nagy egész lazacomat, mindjárt ez volt első gondolatom, hogy egy részből gravlaxot csinálok. Mikor elkezdtem feldolgozni a halat, a két egész filé, vékonyabb, farok felőli harmadát erre szántam. Így egykilónyi gravlaxom lett, amit a hűtőben, bevákuumfóliázva akár egy-másfél hétig is eltarthatok, és nem kell egy-két napon belül elkészíteni mind a friss lazachúst. Emellett az előny mellett, ráadásul nagyon finom is, remek előétel, kínáló falatkákat, vagy szendvicseket készíthetünk belőle.
Hozzávalók:
1 kg. bőrös lazacfilé
8 ek. durva tengeri só
8 ek. barnacukor
4 ek. frissen tört bors
4 ek. Darjeeling teafű
4 ek. apróra vágott friss kapor
2 citrom reszelt héja
Elkészítése:
1. A lazacfilékből, egy kis fogóval kihúzkodom a kiálló szálkákat, lenyesegetem a zsírosabb hasi lebernyeget, és szárazra törlöm.
2. Összekeverem a többi hozzávalót egy keverőtálban.
3. Egy porcelán (vagy üveg) sütőtálat, amiben elfér a két filé, kibélelek két réteg nagyméretű gézzel (annyit lelógatva mivel betakarhatom) vagy muszlinkendővel, és erre szórom a keverék felét amit egyenletesen eloszlatok egy rétegben.
4. Ráfektetem a filéket bőrrel lefelé, egymás mellé szorosan, majd a tetejüket megszórom a keverék másik felével, egyenletesen , teljesen befedve a filéket.
5. Ráhajtom a géz lelógó részét, teljesen betakarva a halakat, és egy másik tállal vagy tepsivel, ami illeszkedik az alsóba, lesúlyozom.
6. A felső tálba teszek még pár konzervet is plusz súlynak, és beteszem a hűtőbe minimum 48, de lehet 72 órára.
7. A becsomagolt filéket 12 óránként megfordítom a tálban.
8. Mikor elkészült a gralax, kiveszem a hűtőből, kicsomagolom a gézrétegből és folyóvíz alatt alaposan lemosom róla a sós-cukros pácot, majd papírtörlővel tapicskolva szárazra itatom a filéket.
9. Felszeletelem tetszés szerinti adagokra, és vákuumozó géppel lefóliázom.
Felhasználása:
. A gravlaxot egy deszkára fektetem bőrével lefelé, és egy nagyon éles filézőkéssel, laposan ferdén, hajszálvékony szeleteket vágok.
. Ezeket a szeleteket kínálhatjuk kis falatkának, hogy porcelánkanálra egy-egy szelet avokádót, paradicsomot, helyezünk, erre teszünk egy-két szelet lazacot, pár csepp citromlét facsarunk rá, majd kis joghurttal, kapribogyóval és friss kaporral ízesítjük.
. Készíthetünk szendvicseket is, hogy egy rozsos bagettet felszeletelünk, szárazon, egy serpenyőben enyhén megpirítjuk, majd a fentiekkel megpakolva tálaljuk.
. Tipp! A garvlaxot ehetjük egy kis ázsiai beütéssel is, lime-ot facsarva rá, újhagymával, pácolt-savanyított gyömbérrel és wasabival, korianderrel ízesített joghurtöntettel.
Hagyományosabban is tálalhatjuk, vajas kenyérrel, csemegeuborka szeletekkel, tormás-tejfölös öntettel és kaporral.
A lazac húsa a pácolástól tömörebb, rugalmasabb lesz, az íze egyszerre sós és édes, erősen de nem tolakodóan fűszeres, a teafűtől kellemes aromájú lesz. Remek alapanyag szendvicshez, vagy előételhez, bátran ajánlom mindenkinek!
Mi egy pompás villányi gyöngyözőbort, egy 2010-es comist (Gere Tamás és Zsolt) ittunk mellé, ami igazán remekül passzolt az ételhez...
Elkészítési idő: 30 perc + 48-72 óra
Költségek: kb. 2200 Ft.
Energiatartalma: 240 Kcal./100g.
Még nem próbáltam, de nagyon tervezem. A külföldi oldalak azt írják, hogy vagy fagyasztott halat vegyünk, vagy az elkészült gravlaxot fagyasszuk le egy időre. Nálad ez a vákumozás miatt maradt ki, vagy nincs is rá szükség? Nekem nincs vákuumozó gépem.
VálaszTörlésszerintem azért írják, hogy könnyebb legyen szeletelni. ha a gravlaxot egy fél órára fagyasztóba teszed, megkeményedik és jól lehet szeletelni.
VálaszTörlésazt meg hogy eleve fagyasztott halból készítsük a gravlaxot, nem tartom ésszerűnek, nincs értelme....
a vákuumozás csak azért kell, hogy még pár napig friss maradjon. ha lefagyasztod vagy egy-két napon belül elfogy, nincs jelentősége:)
fonalférgek miatt kell fagyasztani . "Aki viszont a nyers fogyasztást preferálja, csak olyan alapanyagot szerezzen be, amit ipari hűtőben legalább 15 óráig, lakossági fagyasztóban legkevesebb hét napig tároltak előkészítés előtt (az ipari fagyasztók nagyjából – 37 Celsius-fokon működnek, a lakosságiak ennél valamivel melegebb környezetet biztosítanak az élelmiszereknek).
Törlésúgy tudom, a fagyasztással "hőkezelt" halat/húst biztonságosabb nyersen fogyasztani, mert a fagyasztás is elpusztít bizonyos káros mikroorganizmusokat, ha nem is mindet. erről akkor olvastam, amikor szusit akartam készíteni, és utánanéztem. hogy mennyire valós, azt nem tudom... nem kizárt, hogy egyébként a sózás is elpusztítja őket.
VálaszTörléselég régi a post, de idekontárkodtam, hátha érdekes lehet az infó még valakinek. :) a recept miatt jöttem, karácsonyra tervezem elkészíteni! izgalmasan hangzik a teafű :)
v.
a nálunk halasnál kapható friss lazacok, a szigorúan ellenőrzött skandináv haltenyésztő telepekről származnak, ahonnan csak az élősködőktől és betegségektől mentes halak kerülhetnek ki, ezt a haltelepek a saját érdekükből elég komolyan veszik. ezeket biztonsággal lehet nyersen is fogyasztani. a gravlaxnál meg a só és cukor keveréke miatt szinte lehetetlen, hogy bármilyen élősködő túlélje, hiszen pont ezért találták ki anno ezt a tartósítási módot.
Törlésérdemes elkészíteni, jó kis karácsonyi előétel lehet...:)