Spagetti, paradicsomos polipraguval

Jó ideje rakosgatom a kamrámban ide-oda ezeket a görög polipkonzerveket. Most eljött az ideje, hogy felhasználjak belőlük párat.
Még régebben a Lidlben táraztam be néhány dobozzal ezekből a polipokból, mikor akcióban adták. Sajnos, azóta nem is láttam.
Nem vagyok híve a konzerveknek, inkább a friss alapanyagokat favorizálom, de vannak esetek, amikor hajlandó vagyok kompromisszumot kötni. Ilyen, pl. az olasz paradicsom konzerv, vagy a babkonzerv, amiket lelkiismeret furdalás nélkül használok a konyhámban, mert jó minőségűek, nem tartalmaznak semmi adalékot, és az ízük is sokszor jobb, mint amit nálunk frissen lehet kapni. Ez a görög polipkonzerv is megfelel az általam felállított normáknak. Nem tartalmaz semmi mást, mint sós vízben főtt polipot, és a főzővizet, amiben eltették. Sőt, a gyártók/fogalmazók még a polip fogási területét is megjelölték a dobozon.
Szóval, eljött az ideje, hogy felhasználjak belőlük párat. Hát, ez lett belőle…


Hozzávalók (2 személyre):

· 250g. spagetti tészta
· 250-300g polip (konzerv: főzve, sós lében eltéve)
· 2.5 dl. paradicsom passata (mutti)
· 3-4 szardellafilé
· 10-15 dkg olajbogyó (magos, egész)
· fél fej hagyma
· 3-5 gerezd fokhagyma
· fél csokor petrezselyem
· só, bors, oregánó, babérlevél
· olívaolaj
· száraz vörösbor

Előkészületek:

Ha nem előre megfőzött polipot használok, hanem frissen vásárolom, akkor először megpucolom, majd egy fej hagymával, két babérlevéllel, fokhagymával együtt, vízben, lassútűzön egy-másfél óra alatt puhára főzöm, lehámozom a bőrét, feldarabolom, és ezután folytatom a recept szerint.
A hagymát apróra, a fokhagymát, hajszálvékony szeletekre vágom.
Az olajbogyót kimagozom, úgy, hogy a kés lapjával rácsapok, és az így szétnyílt bogyóból kiveszem a magot. Az olívát feldarabolom.

Elkészítés:

Egy serpenyőben olívaolajat melegítek magas hőfokon. A hagymát üvegesre pirítom, majd hozzáadom a fokhagymát. Ezután beledobom a polipokat és a szardellákat, pár pillanatig pirítom, majd egy pohár (1.5dl.) borral felöntöm, és a nagy részét elforralom. Sózom, borsozom, egy csipet oregánót szórok bele.
Hozzáöntöm a passzírozott paradicsomot, egy babérlevelet dobok bele, ezután, közepesnél alacsonyabb fokozaton, 15-20 percig főzöm.
Közben felteszem a tészta főzővizét. Mikor felforrt, megsózom, majd a tésztát a lobogó forró vízben, 7-8 perc alatt „al dentére” főzöm.
Közben a mártásba beleteszem az olajbogyókat is, majd közvetlen a tálalás előtt az apróra vágott petrezselymet is belekeverem.
A leszűrt tésztára rászedek pár kanál szószt (amennyire lehet, polip nélkül, csak a szószból), és egy keveset a tészta főzővizéből. Alaposan elkeverem. Hagyom, hogy a tészta felszívja a szószt, majd tányérra szedem, a tetejére halmozok a raguból is bőségesen. Kész!













Tippek, tálalás:

Tálaláskor, szórok a tetejére, egy kis apróra vágott petrezselymet is.
Sajtot ehhez a tésztához nem ajánlanék.
A polipragú, jól lezárva egy napig eláll a hűtőszekrényben.
Ezt a ragut, nem csak tésztával ehetjük, hanem például crostinit (pirítós) adva mellé, önállóan, előételként, antipastoként is tálalhatjuk. De például, hidegen, főtt nagy szemű fehérbabbal, és vékonyra szelt lilahagymával elkeverve, salátaként is fogyaszthatjuk.
A spagetti, paradicsomos polipraguval, egy nagyszerű étel. Igazi mediterrán íz-élmény, a tenger ízei, a paradicsommal és olívabogyóval, a finom fűszerekkel együtt idézi fel a tengerparti nyaralások emlékeit…
Az olaszok, valószínűleg valami könnyű, lágy tannintartalmú vörösbort innának ehhez az ételhez, így én is ehhez tartottam magam. Egy palack Portugiesert bontottam mellé…

Elkészítési idő: 40 perc
Költségek: kb. 780 Ft./adag
Bor: 1250 Ft (metro)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése